1. Przejdź do Treść
  2. Przejdź do Menu główne

Data publikacji w serwisie: 7 maja 2025 r.

Wycieczka do Berlina

Wycieczka do Berlina

W ramach zajęć PNJN język specjalistyczny „Religia-kultura-społeczeństwo”, grupa studentów II roku MA z prof. Marią Wojtczak udała się 23.04.25 na całodniową wycieczkę naukową do Berlina. Do wyjazdu przygotowywaliśmy się podczas naszych zajęć niemalże od początku semestru.

Odwiedziliśmy Berlińskie Centrum Judaicum – tzw. Neue Synagoge przy Oranienburgerstrasse. Wzniesiona w roku 1866 jako największa synagoga w Niemczech, zrujnowana podczas nocy kryształowej z 9 na 10 listopada 1938 roku, jest dziś siedzibą fundacji Stiftung Neue Synagoge Berlin, zajmującej się ochroną i pogłębianiem dziedzictwa kultury żydowskiej w Niemczech. Wykład o kulturze i religii żydowskiej oraz dynamiczne spotkanie z fantastyczną Nirit Ben-Joseph, Izraelką, reżyserką filmową, mieszkającą od wielu lat w Berlinie a także możliwość wysłuchania odczytanego przez nią w synagodze po hebrajsku fragmentu z Księgi Genesis, stanowiły przeżycie wyjątkowe. 

Byliśmy także w Kościele Cesarza Wilhelma, tzw. Gedächtniskirche przy Kurfürstendamm/Breitscheidplatz, wybudowanym zaledwie 25 lat po synagodze, w latach 1891/95. Ta ewangelicka świątynia, wzniesiona przez cesarza Wilhelma II (tego, któremu Poznań niejedno zawdzięcza) ku czci jego dziadka, cesarza Wilhelma I, zachowana do dziś w formie zakonserwowanej ruiny, stanowi religijne miejsce pamięci wzniesione w celach politycznych. Pastor Martin Germer opowiedział nam o powiązaniach świątyni z Poznaniem, o historycznym kontekście niezwykłych mozaik i płaskorzeźb cesarskich w Hali Pamięci, a następnie w wykładzie o historii powstania nowoczesnej świątyni, pokazał związki między sztuką a religią. Ukryte przejście na wysokim piętrze między warstwami niebieskich witraży i doświadczenie gry światła, kolorów i artystycznej struktury szkła, pozwoliły nam przeżyć coś bardzo wyjątkowego.

Przy reprezentacyjnej Alei Unter den Linden, jednej z najpiękniejszych berlińskich ulic, odwiedziliśmy otwartą do użytku przed kilkoma miesiącami siedzibę Ambasady Rzeczpospolitej Polski. Mogliśmy z bliska zobaczyć wyjątkową architekturę tego miejsca, nowoczesną i zintegrowaną mocno z tkanką urbanistyczną Berlina a przy tym wyraziście pokazującą identyfikację wizerunku Polski w stolicy Niemiec. Przyjęła nas w ambasadzie germanistka i nasza wykładowczyni, dr Izabela Sellmer, tłumaczka ds. politycznych, dyplomacji publicznej i obsługi medialnej, która opowiedziała o pracy w placówce dyplomatycznej oraz zapoznała nas z aktualnymi wyzwaniami stojącymi przed współpracą polsko-niemiecką. Dumnie zrobiliśmy sobie wspólny portret na tle reprezentacyjnej „ścianki” w ambasadzie.